Program lojalnościowy

Klijnij tutaj i dowiedz się jak zaoszczędzić jeszcze więcej. 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Sztabki czy monety

Kupujesz złoto ale nie wiesz co wybrać, sztabki czy monety? Wyjaśniamy różnice i podobieństwa. Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej.

Pierwsze kroki

Złoto kiedyś i dziś

Złoto od zarania dziejów pełniło funkcję pieniądza, było akceptowane powszechnie jako środek płatniczy przy nabywaniu dóbr i usług. By ułatwić rozliczanie się władcy zaczęli wypuszczać do obiegu złoto w postaci monet, jednolitej próby, masy, wielkości, z charakterystycznym dla danego miejsca wyglądem. Z mało zgrabnych krążków z prostym wzorem ewoluowały do bitych w mennicach monet spełniających rygorystyczne standardy jakościowe. Nieuczciwi acz pomysłowi władcy chcąc powiększyć swój majątek, zaniżali próbę złota, z którego bite były monety, dzięki czemu z tej samej ilości czystego kruszcu wybijali nawet 30% więcej monet. Oczywiście jak to później wyszło na jaw, kupcy nie traktowali takiej waluty na równi z innymi. Mamy więc tu do czynienia z pierwszą inflacją i ustalaniem kursu walut.

Historia złota jest bardzo bogata i rozległa. Najważniejsze jest jednak to, by uświadomić sobie, że jest ono dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki. Każdy wie, że złoto jest wartościowe, że rządy państw trzymają rezerwy finansowe w złocie. Dziadkowie opowiadali, że wojnę przetrwał ten, kto miał złoto. Jednak nie wpisujemy złota w kontekst czasów dzisiejszych.

 

Pieniądz a złoto

Zastanówmy się jednak skąd się bierze złoto, a skąd się bierze ‘pieniądz’. Złoto jest metalem szlachetnym danym nam przez Ziemię. Będąca w zasięgu człowieka część została w większości już wydobyta i przetworzona na biżuterię, monety, sztabki a nawet koronki stomatologiczne. ‘Pieniądz’, który znamy, jest danym nam przez Państwo środkiem płatniczym, który ma umowną wartość względem naszej pracy i produktów. Byłoby to uczciwe gdyby nie kilka drobnych szczegółów, o których często nie chcemy pamiętać. Prawo do emitowania waluty ma wyłącznie Państwo. Poprzez ustalanie stóp procentowych Państwo ustala także cenę tej waluty, regulując koszt kredytu. Czyli w rękach ‘producenta’ waluty są narzędzia ustalające podaż i popyt. Z resztą sama podaż też nie jest jasna dla większości z nas, ponieważ emisja pieniądza nie polega już tylko na drukowaniu banknotów. Większość owoców naszej fizycznej pracy jest jedynie cyfrowym zapisem na rachunku.

Wszystkie znane nam ze szkoły, uczelni, czasopism i wszelkich publikacji, sposoby na lokowanie majątku czy inwestowanie, oparte są na walucie. W skrócie, zarabiam PLN, na koncie mam PLN, na lokacie mam PLN, ewentualny fundusz także w PLN, pod poduszką również PLN. Wszystkie oszczędności w jednym produkcie, ale pod różną postacią. Pozostające pod regulacją jednego emitenta, który potrafi zarządzać ich wartością. Mało tego, emitenta, w którego interesie jest systematyczne zaniżanie wartości tych PLN, bo przecież ‘inflacja jest zdrowa dla gospodarki’. To są najważniejsze różnice pomiędzy pieniądzem jaki znamy dzisiaj a pieniądzem znanym przez tysiąclecia. Jest to po części wyjaśnieniem dlaczego złoto  nazywane jest bezpieczną przystanią.

Po dłuższym zastanowieniu, kiedy uświadomimy sobie, że nie chcemy wszystkich swoich oszczędności uzależniać od decyzji politycznych, zapragniemy je jakoś zabezpieczyć. Nie zachęcam do zamykania wszystkich funduszy i zamykania lokat. Te produkty są nam potrzebne, rzecz w tym, żeby świadomie z nich korzystać. Żeby skalkulować jaką część oszczędności pozostawić w PLN a ile przeznaczyć na awaryjny zakup lodówki, remont mieszkania, kolonie dla dzieci, studia dla dzieci czy własną emeryturę. Planując finanse osobiste łatwiej zorientujemy się jaką część zabezpieczyć w złocie.

 

Dlaczego złoto?

Złoto daje nam więcej niż możemy się spodziewać. Daje nam spokój i niezależność a przy tym nie ponosimy kosztów. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z VATu. Kupując sztabkę czy monetę płacimy za realną wartość złota. Złoto jest rzeczą ruchomą więc posiadając je dłużej niż pół roku nie płacimy podatku od zysków kapitałowych tzw. Podatku Belki. Sami decydujemy o tym gdzie przechowujemy złoto i mamy do niego nieograniczony dostęp. Nie jesteśmy uzależnieni od godzin pracy banku, awarii bankomatów czy niedostępności systemów płatniczych.

Przechodząc do konkretnych produktów korzyści jest jeszcze więcej. Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów, Mennica Lubuska oferuje produkty wyłącznie najlepszej jakości, pochodzące od światowej klasy producentów. Wszystkie sztabki i monety zakupione w Mennicy Lubuskiej pochodzą od producentów z akredytacją Londyńskiej Giełdy Złota. Właściciel takiego złota ma pewność jego pochodzenia, jakości, powtarzalności a przede wszystkim zbywalności na całym świecie. Złoto jest walutą międzynarodową, więc podróżując po świecie nie musimy za każdym razem wymieniać waluty, wystarczy zabrać ze sobą złotą monetę i w razie potrzeby upłynnić ją na drugim końcu świata. 

 

Złoto inwestycyjne - kilka faktów

Złoto inwestycyjne, bulionowe, lokacyjne, fizyczne złoto… Dlaczego tak często o tym piszemy? Każdy zna złoto i przeważnie mamy przeświadczenie, że jest niesamowicie drogie. Zgodzę się z tym, że jest wartościowe i przenosi wartość w czasie. Przeświadczenie o drożyźnie złota wynosimy z sieciowych sklepów jubilerskich gdzie cena w żaden sposób nie odzwierciedla wartości materiału, z którego jest wykonana biżuteria. A przecież cena złota jest jedna i ta sama na całym świecie. Owszem, jest kilka giełd na świecie wyceniających złoto, ale ceny te przeważnie są bardzo do siebie zbliżone. Wyceną złota zajmują się giełdy w Dubaju, Londynie, Hongkongu czy amerykańska Dow Jones. W Europie producenci złota chcąc brać udział w jego obrocie, muszą zdobyć akredytację Londyńskiej Giełdy Złota – LBMA (London Bullion Market Association). Jednostką dla handlu złotem jest sztabka spełniająca standard Good Delivery. Określone są w nim kryteria jakościowe, ilościowe i etyczne w globalnej dystrybucji złota. Każdy producent złota mogący się pochwalić certyfikatem LBMA został gruntownie sprawdzony pod kątem źródeł pozyskiwania złota, sposobów jego przetwarzania, polityki ochrony środowiska, etyki w biznesie, oraz oczywiście jakości końcowego wyrobu. Złoto inwestycyjne według ustawy o VAT to sztabki o próbie co najmniej 0.995 oraz monety wybite po 1800 roku ze złota próby co najmniej 0.900. The Good Delivery określa jednostkę wymiany na giełdzie na poziomie 400 uncji trojańskich, co odpowiada w przybliżeniu 12,44kg. Są to tzw. sztabki bankowe, depozytowe służące do rozliczeń w handlu międzynarodowym. Każdy z producentów ma jednak w ofercie szeroki wachlarz dostępnych wyrobów. Najmniejsza produkowana sztabka waży 1g. Sztabki inwestycyjne oferowane w Mennicy Lubuskiej pochodzą wyłącznie z rafinerii akredytowanych przez LBMA i są najwyższej jakości kruszcem próby 0.999. Monety również pochodzą z bieżącej produkcji i są z czystego złota. Wyjątek stanowią Południowoafrykańskie Krugerrandy i Amerykańskie Orły. Są one wykonane ze złota próby 0.916 ale ważą odpowiednio więcej bo 33,93g i zawierają uncję czystego złota.

 

Skąd się bierze cena?

Wracając do porównania z biżuterią, ta jest najczęściej próby 0.585 a ostatnio coraz więcej w sklepach proponuje się wyroby próby 0.333. I tak naszyjnik o wadze ok 2g i zawartości złota na poziomie 33% kosztuje ok 500 zł w sklepie sieciowym. W ten sposób kupujemy w przeliczeniu 1g czystego złota w cenie 757 zł przy rynkowej wartości surowca na poziomie ok 140 zł/g.

Złoto inwestycyjne jest proste, surowe. Niektórzy porównują określenie złoto bulionowe z rosołem. Słusznie, bulion jako wywar, kondensat, wysoko stężony produkt. Takie jest złoto lokacyjne. W prostej postaci, przy minimalnych nakładach i zachowaniu najwyższej jakości uzyskuje się wyrób, którego cena detaliczna wynosi od kilku do kilkunastu procent powyżej wartości surowca. Im większy produkt tym mniejsza cena za gram. Przykładowo przy kursie ok 140 zł/g sztabka 1g kosztuje ok 190 zł, 10g 1.577 zł a 100g 15.033 zł. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Jednostkowe nakłady pracy, logistyki i dystrybucji są takie same dla małej i dużej sztabki. Przekłada się to bezpośrednio na zasadę, że kupując więcej płacimy mniej.

 

Sztabki

Złoto inwestycyjne w postaci sztabek lokacyjnych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić jak najwięcej złota za jak najmniejszą cenę. Koszty produkcji sztabek są znacznie niższe niż w przypadku monet. dla których często rokrocznie projektowany jest nowy stempel. Jedyną zmienną na sztabce jest jej numer seryjny nanoszony już po jej wyprodukowaniu. 

 

Monety

Monety złote, które oferujemy w sklepie Mennicy Lubuskiej, są oficjalnym środkiem płatniczym w kraju emisji. Objęte są rządową gwarancją czystości kruszcu, i najczęściej mają wybity nominał. Wartość nominalna jest umowna i nie ma wiele wspólnego z wartością kruszcu, podobnie banknot 200 zł nie ma wiele wspólnego z wartością materiału, z którego został zrobiony. Dla monet o wadze 1 oz (31,1 g) stosuje się najczęściej nominały 50 USD, 100 AUD, 50 CAD, 100 EUR, 500 PLN. Dla przypomnienia, realna wartość każdej z tych monet to ok 5.000,00 zł. Wyjątkiem jest Krugerrand, który nie ma na stałe przypisanej wartości nominalnej, ale można nim w RPA zapłacić w sklepie, biorąc pod uwagę aktualną wartość złota. 

Monety są nieco droższe od sztabek podobnej masy. Głównie z uwagi na koszty produkcji. Mają jednak ważną zaletę - łatwiej można potwierdzić ich autentyczność. Kwestia weryfikacji autentyczności złota jest poruszona w osobnym materiale.

 

Jeśli chcieliby Państwo poruszyć i przedyskutować temat wyżej przedstawiony, zapraszam do korespondencji mailowej lub kontaktu telefonicznego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl