Program lojalnościowy

Klijnij tutaj i dowiedz się jak zaoszczędzić jeszcze więcej. 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Sztabki czy monety

Kupujesz złoto ale nie wiesz co wybrać, sztabki czy monety? Wyjaśniamy różnice i podobieństwa. Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej.

Sztabki czy monety

Jest to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają mi Klienci. Decyzja o zakupie złota jest prosta, później trzeba jeszcze wybrać konkretny produkt. Złoto inwestycyjne można podzielić na dwie kategorie produktów, sztabki i monety. Żadne z nich nie są lepsza ani gorsze.  Zarówno sztabki jak i monety posiadają cechy, które będą docenione bardziej przez różne osoby.

Sztabka jest wyborem intuicyjnym dla osób powierzchownie znających zagadnienie złota inwestycyjnego. Wchodząc w rozmowę z Klientami, którzy przyszli zdecydowani kupić sztabki, okazuje się, że ich postrzeganie jest mocno zniekształcone przez stereotypy i brak powszechnej wiedzy. To się na szczęście zmienia. Pytając swoich Klientów „Dlaczego nie monety?” słyszę „Nie jestem kolekcjonerem”. Słusznie, aby być kolekcjonerem trzeba gruntownie poznać materię. W numizmatyce wszystko ma znaczenie. Monety lokacyjne, czyli inwestycyjne takie nie są.

Złoto inwestycyjne z definicji ma być proste, tanie, powtarzalne, weryfikowalne, rozpoznawalne i zbywalne. Przy tym łatwe w wycenie. Z tego powodu monety złote bulionowe są bite w większości w niezmienionej postaci przez wiele lat w nieograniczonych nakładach. W efekcie wyceniając monetę przeważnie nie ma znaczenia rocznik ani stan zachowania takiej monety. Na różnych etapach produkcji poprzez odlewanie, walcowanie, wycinanie i stemplowanie monety nabywają ślady, ryski, mikropęknięcia, które w numizmatyce wyeliminowały by taką monetę z pierwszego stanu zachowania. W kategorii produktów inwestycyjnych nie ma to znaczenia, i taka moneta, która wychodząc spod stempla ma na sobie różne niedoskonałości, jest w pierwszym, menniczym stanie zachowania. Przechowywana latami w kapslu lub w tubie z innymi monetami nie niszczy się, przez co zawsze będzie w pierwszym stanie.

Czasem był to przedmiot sporu pomiędzy mną a Klientem numizmatykiem, który latami oceniał monety przez pryzmat każdej najmniejszej niedoskonałości, rocznika, nakładu, nawet stanu plastykowego kapsla, certyfikatu i pudełka. Nagle trzeba było to wszystko odrzucić i kupić produkt, którego największą cechą i zaletą jest kruszec, z którego ją wykonano.

Na szczęście producenci nie śpią i istnieją monety, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających. Przykładem jest Perth Mint i produkowany tam Australijski Kangur. Ta moneta jest selekcjonowana na etapie produkcji i oddzielnie pakowana w kapsle jeszcze w mennicy. Dzięki temu ani na linii produkcyjnej, ani w transporcie nie niszczy się. Ponad to Australijski Kangur rokrocznie zmienia wizerunek. Jest to na tyle popularna na świecie moneta, że nie zwiększa to znacznie kosztów produkcji i wciąż możemy ją oferować w najniższych cenach. Jest to jedna z monet, która wyczerpuje definicję złota inwestycyjnego a przy tym spełnia oczekiwania najbardziej wymagających Klientów.

 Normą jest jednak, że monety wypadając z prasy menniczej trafiają do kosza z innymi monetami, gdzie się delikatnie uderzają o siebie nawzajem i rysują. Następnie są pakowane to opakowań zbiorczych, tzw. tub, po 10, 15 czy 20 sztuk, gdzie wziąć mają ze sobą styczność. Najbardziej wysunięty na stemplu punkt w ten sposób się rysuje, matowieje. Z tego powodu jedna z najpopularniejszych monet, niemal zawsze ma podobne rysy w tym samym miejscu. Mowa o policzku Królowej Elżbiety II na awersie monet kanadyjskich.

Jeśli przemawia przez nas pragmatyzm i godzimy się z tymi cechami monet, to pozostałe jedynie utwierdzą nas przekonaniu o słuszności wyboru. Wszystkie kapsle, nawet te fabryczne, są otwieralne. Mamy bezpośredni dostęp do monety co pozwala nam na sprawdzenie jej właściwości fizycznych, a przede wszystkim na potwierdzenie autentyczności. Możemy ją zmierzyć, zwarzyć, wykonać testy akustyczne, zmierzyć gęstość, sprawdzić na kamieniu probierczym, spektrometrem, wagą magnetyczną. Dzięki dostępowi do monety możemy bardzo łatwo potwierdzić jej autentyczność.

Żeby złoty krążek nazwać monetą, musi spełniać kilka wymogów formalnych. Dlatego każda moneta:

- jest produkowana przez oficjalnego emitenta kraju, z którego pochodzi

- posiada rządową gwarancję jakości kruszcu

- jest oficjalnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia

- ma wybity rocznik i w większości przypadków nominał

Nominał jest oczywiście wartością umowną, ponieważ realna wartość takiej monety zależy od aktualnej wartości złota na giełdzie. Natomiast dzięki temu, że złoto inwestycyjne jest dewizą, a moneta ma nominał, celnik na granicy widzi pieniądz. Zatem wartość przewożona jest zgodna z wartością nominalną. Jest to niezwykle istotna cecha dla osób często podróżujących.

Przy całym tym opisie monet, o sztabkach można napisać tyle, że są sztabkami. Są wyprodukowane z tego samego materiału przy użyciu podobnej technologii i mają podobną wartość. Najważniejsza różnica jest taka, że mogą być produkowane przez każdą rafinerię. Nie są bowiem środkiem płatniczym i nie posiadają nominału. Aby samemu nie szukać godnej zaufania rafinerii można posłużyć się listą akredytacyjną LBMA, na której znajdują się tylko najlepsze, zweryfikowane rafinerie, oferujące najwyższej jakości sztabki. W praktyce każda mennica produkująca monety oferuje również sztabki. Ale są też inne prywatne rafinerie, które w niczym im nie ustępują i również są akredytowane przez LBMA. Przykładem są Argor-Hereaus, Umicore, PAMP czy Valcambi.

Złoto jest bardzo kowalnym, miękkim metalem, więc żeby nie dopuścić do nadmiernego zniszczenia producenci zabezpieczają je różnymi opakowaniami. Każde jest dobre, niemniej potrzeba lat doświadczeń, żeby poznać różnice. Kartoniki Umicore mogą się nieestetycznie gnieść, plastykowe CertiPacki Hereausa kruszeją i mają często ułamane narożniki. CertiCardy C.Hafnera szybko się rozklejają (z tego powodu nie mamy ich w swojej ofercie). Poza ostatnim przykładem, zwyczajne zużycie opakowania nie powoduje uzyskania dostępu do samej sztabki, przez co mamy pewność, że w środku znajduje się to, co zamknął tam producent. Przedmiotem obrotu jest sama sztabka, więc przy skupie ukruszony kawałek opakowania nie powinien być brany pod uwagę w wycenie. Mając jednak świadomość delikatności opakowań, zwłaszcza przy cięższych sztabkach 1oz , 50g i 100g powinniśmy je odpowiednio przechowywać aby nie dopuścić do nadmiernego zniszczenia.

Większość producentów numeruje sztabki i wydaje do nich indywidualne certyfikaty. Najczęściej samo opakowanie jest tym właśnie certyfikatem i potwierdzeniem pochodzenia. Weryfikacja zamkniętej w opakowaniu sztabki jest trudniejsza niż monet, i potrzebny jest do niej fachowy sprzęt. Spektrometr może sobie nie poradzić z grubością CertiCardu, USG potrzebuje bezpośredniego styku przedmiotem badanym. Niezbędna jest znajomość materii i umiejętność oceny wyglądu oraz waga magnetyczna. Bez tego sztabkę trzeba wyjąć i fizycznie sprawdzić.

Inną zasadniczą różnicą jest gramatura. Monety są produkowane w uncjach i ułamkach uncji. Sztabki w gramach od 1 g do nawet 1000 g. Dla zamożnych inwestorów, przeznaczających na zakup złota większe sumy ma to spore znaczenie finansowe. Jeśli ktoś przeznacza na zakup złota 5 tys. raz na kwartał, optymalne będą monety 1oz, lub jeśli komuś bardziej zależy na podzielności, monety ½ oz lub sztabki 5g. Natomiast jeśli ktoś kupuje regularnie za kwoty rzędu 50 tys. złotych to najczęściej wybiera sztabki 100g charakteryzujące się najlepszym współczynnikiem cena/masa. Dla osób ceniących sobie dobrą cenę i łatwość weryfikacji, mobilność międzynarodową optymalne są monety 1oz z nominałem.

Jak to się przekłada na praktykę?

Osoby kupujące raz na jakiś czas za małe kwoty, wybierają sztabki 5g.

Osoby kupujące regularnie za równowartość jednej średniej pensji, kupują sztabki i monety 1oz.

Inwestorzy wydający regularnie większe sumy kupują sztabki 100g. Dzięki temu za przeznaczony budżet kupią możliwie największą ilość złota.

 

Jeśli temat nie został w całości wyczerpany i czujecie Państwo potrzebę doprecyzowania pewnych kwestii, zachęcam do kontaktu telefonicznego i mailowego a także odwiedzenia naszego oddziału.   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl