Program lojalnościowy

Klijnij tutaj i dowiedz się jak zaoszczędzić jeszcze więcej. 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Sztabki czy monety

Kupujesz złoto ale nie wiesz co wybrać, sztabki czy monety? Wyjaśniamy różnice i podobieństwa. Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej.

Złoto czy nieruchomości

Porównywanie złota z nieruchomościami w kontekście lokowania kapitału towarzyszy mi od początku mojej znajomości ze złotem inwestycyjnym.

Jak wspominałem we wcześniejszych wpisach, w powszechnej świadomości społeczeństwa złoto jako lokata niestety nie występuje. Dlatego nawet bardziej świadomi finansowo i gospodarczo, chcąc ulokować oszczędności poza systemem bankowym i niezależnie od waluty, intuicyjnie skłaniają się w kierunku nieruchomości. Jest to oczywiście słuszny kierunek.

Wielu z moich Klientów kupuje mieszkania w większych miastach na wynajem dla studentów. Taka strategia inwestowania ma wiele zalet. Studenci są mniej wybredni a bardziej od standardu wykończenia liczy się bliskość uczelni. Kupić tanio mieszkanie w bloku, ważne by było rozkładowe żeby każdy pokój był zajęty. Urządzić niskim kosztem, wyposażyć w to co niezbędne i już. Popyt jest olbrzymi. Rotacja też jest duża, ryzyko zniszczeń i konieczność remontów. Trzeba to brać pod uwagę. Najem długoterminowy bardziej interesuje rodziny ale o dobrego lokatora ciężko, bywa różnie.

Ważną zaletą inwestowania w nieruchomości jest fakt, że nie trzeba angażować własnego kapitału. Wystarczy mieć zdolność kredytową by kupić mieszkanie, które będzie się spłacało samo. Jeśli ktoś zna rynek, jest w stanie dobrze typować lokale mieszkalne pod wynajem.

Taka sytuacja nie wymaga odpowiadania na pytanie „złoto czy nieruchomości” bo można idealnie połączyć jedno z drugim. Nadwyżkę z wynajmu mieszkań można lokować w złoto.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy kupujący ma zaoszczędzone pieniądze, i chce kupić mieszkanie za gotówkę. Wówczas warto rozważyć złoto. Jest to sytuacja, w której angażujemy własny kapitał na długi termin i ponosimy przy tym spore koszty i ryzyko.

W takim scenariuszu powinno się skonfrontować nieruchomości ze złotem w kontekście nabywania, posiadania i zbywania, biorąc pod uwagę koszty i fatygę.

Zakup

 

Żeby kupić nieruchomość wystarczy zdolność kredytowa, ale kredyt jest zobowiązaniem wieloletnim. Na rynku nieruchomości trzeba się znać żeby wiedzieć jakie mieszkanie i w jakiej lokalizacji kupić, żeby zwiększyć popyt. Aby wystrzec się nieuczciwych sprzedających, czy też po prostu mieć pewność, że kupuje się mieszkanie czy dom w dobrym stanie technicznym i prawnym, warto skorzystać z pomocy Biura Nieruchomości. Dla przykładu Biuro Nieruchomości MARMI w Żarach nie pobiera prowizji od strony kupującej, ale wielu pośredników „kasuje” obie strony.  

Zakup złota jest banalnie prosty. Można przyjść do sklepu Mennicy Lubuskiej w Żarach i kupić złoto płacąc gotówką. Można złożyć zamówienie przez sklep internetowy www.mennicalubuska.pl i wybrać ubezpieczoną przesyłkę do domu. Czym się kierować przy wyborze produktów opisuję tutaj

Posiadanie

 

Posiadanie kilku nieruchomości jest oczywiście prestiżowe i daje poczucie posiadania majątku. Wiąże się jednak z wieloma troskami. Wielu lokatorów nie szanuje czyjegoś mieszkania niezależnie od tego czy są to studenci, rodziny z dziećmi czy pracownicy firm. Słyszałem mnóstwo historii o zniszczonych mieszkaniach i koniecznych remontach, czy niepłacących lokatorach, których z przyczyn prawnych nie można eksmitować. Dla właściciela takiej nieruchomości są to olbrzymie problemy, i jeśli jest to jedyne mieszkanie na wynajem to trzeba dopłacać do interesu.

Posiadając nieruchomości na wynajem trzeba na bieżąco monitorować rynek, ceny w okolicy, często coś naprawiać, malować, wymieniać lodówkę czy pralkę. Zarządzać wieloma płatnościami miesięcznie, od lokatorów, do zarządcy, wspólnoty, dostawców mediów itp. Przy kilku nieruchomościach pracy jest tyle co na etacie. Dochodzą jeszcze podatki od nieruchomości i dochodowe z tytułu umowy najmu.

Właściciel złota powinien skupić się na najważniejszej kwestii, czyli na przechowywaniu w bezpiecznym miejscu. Rozwiązań jest co najmniej kilka. Można w domu zamontować sejf. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jest możliwość wynajmu skrytki depozytowej w banku. Pojawiają się już w Polsce prywatne firmy świadczące usługi depozytów. Poza tym święty spokój. Żadnych kosztów, podatków, remontów, odnawiania, naprawiania. Wystarczy kupić i schować.

Sprzedawanie

 

Sprzedaż nieruchomości może być zaplanowana albo wynikać z konieczności. Tak czy inaczej cena będzie uwzględniała stan techniczny lokalu. Jeśli jesteśmy ponaglani koniecznością, trzeba zejść z ceny by szybciej sprzedać. Trzeba brać pod uwagę ceny transakcyjne mieszkań w okolicy, ilość dostępnych podobnych mieszkań, komunikację, dostęp do udogodnień i masę innych czynników. Do tego księgi wieczyste, sądy, urzędy, kancelarie notarialne. Żeby się w tym wszystkim nie pogubić najlepiej skorzystać z usług Biura Nieruchomości. W województwie Lubuskim mogę polecić firmę MARMI Nieruchomości z Żar, która swoich Klientów zdobywa przede wszystkim przez polecenia innych zadowolonych Klientów. Biuro Nieruchomości ma doświadczenie w obrocie nieruchomościami i wie kiedy, co i gdzie trzeba załatwić, żeby sprawnie, zgodnie z prawem i wolą obu stron przeprowadzić transakcję.

Od momentu podjęcia decyzji o sprzedaży mieszkania mija kilka miesięcy do uzyskania zapłaty. Tyle zazwyczaj trwa sprawna sprzedaż. Nie ma co się dziwić, mieszkania czy domy kupuje się bez pośpiechu, a zatem sprzedaż wymaga cierpliwości.

W przypadku złota wystarczy sprawdzić notowania na giełdzie. Na przykład na stronie stooq.pl wpisując w wyszukiwarce xaupln dowiemy się ile jest warte złoto jako kruszec. By poznać cenę skupu warto ją sprawdzić u zaufanego dystrybutora. Mennica Lubuska gwarantuje odkup zakupionego u nas złota więc jesteśmy naturalnym pierwszym miejscem, jeśli nasi Klienci będą przystępować do upłynniania swoich oszczędności. Złoto inwestycyjne można sprzedać od ręki na całym świecie. Złoto w postaci biżuterii czyli tzw. złom złotniczy jest skupowany przez jubilerów, lombardy, skupy złota. Warto wtedy znać wartość swoich przedmiotów by negocjować dobrą cenę.

Złoto nie jest instrumentem finansowym więc nie płaci się podatku od zysków kapitałowych. Złoto inwestycyjne jest rzeczą ruchomą, więc posiadając je dłużej niż pół roku nie płacimy też podatku dochodowego. Tylko strona skupująca powinna opłacić podatek PCC 2%. Niezależnie od ilości sprzedawanego złota, od momentu podjęcia decyzji, kupujący otrzymuje zapłatę na konto najpóźniej w kilka dni.

Moi Klienci po takiej analizie sami najczęściej wskazują jeszcze jeden ważny dla niektórych aspekt. Mobilność.

W razie nagłej nieprzewidzianej potrzeby mieszkania nigdzie ze sobą nie zabiorę. Złoto mogę spakować w kieszeń i polecieć na drugi koniec świata. 

Jak widać zarówno złoto jak i nieruchomości mają swoje zalety, które są w różnym stopniu dopasowane do potrzeb różnych osób. Dlatego warto przed dokonaniem tak ważnej w skutkach decyzji skonsultować ją z ekspertami od nieruchomości i metali szlachetnych. Można nas znaleźć w jednym miejscu.

Jeśli chcielibyście Państwo rozwinąć temat wyżej opisany zapraszam serdecznie do odwiedzin w biurze przy ul. Podchorążych 2 w Żarach oraz do kontaktu telefonicznego 667 68 86 68.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl