Program lojalnościowy

Klijnij tutaj i dowiedz się jak zaoszczędzić jeszcze więcej. 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Sztabki czy monety

Kupujesz złoto ale nie wiesz co wybrać, sztabki czy monety? Wyjaśniamy różnice i podobieństwa. Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej.

Złoto pomysłem na prezent

Jeśli szukacie Państwo pomysłu na prezent, warto zwrócić uwagę na złoto inwestycyjne. Sztabki i monety wykonane z czystego złota sprawdzają się w roli prezentu znakomicie. 

Narodziny, chrzciny, komunie, bierzmowanie, urodziny, ślub, rocznice i wiele innych okazji, kiedy zastanawiamy się "Ile włożyć do koperty?", to momenty, kiedy chcemy obdarować kogoś bliskiego, ale pozostaje ta niezręczność... Czy nie za mało? A może więcej? Sami lepiej wydadzą te pieniądze. No właśnie, wydadzą. Uważam jednak, że warto te pieniądze zaoszczędzić. 

Wydawania uczeni jesteśmy od dziecka. Dostałeś 10 zł od Babci na zabawkę, na słodycze, na coś fajnego. Pieniądze ekstra domyślnie chcemy wydać na zachcianki. Zwróćmy jednak uwagę na kilka faktów. Dziecko z okazji Chrztu św. otrzymuje łącznie w gotówce ok. 2 tys. zł. Zakładam, że rodzice nie mają potrzeby wydać tych pieniędzy na bieżące wydatki, więc można tą kwotę zaoszczędzić. Na żłobek, na wyprawkę, na przyszłość.  Ciężko przepowiedzieć przyszłość, słaba ze mnie wróżka, ale dane historyczne są obiektywne i każdy ma do nich dostęp. Powiedzmy, że owe chrzciny miały miejsce 5 lub 10 lat temu. Jeśli zachowaliśmy te pieniądze w gotówce to dalej mamy 2 tys. zł. Uwzględniając inflację mamy odpowiednio:

Kwota początkowa okres w latach Kwota końcowa 
2.000,00 5 1945,19
2.000,00 10 1640,48

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Ministerstwa Finansów.

Do obliczeń wykorzystałem kalkulator inflacji udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Założyłem, że dostałem 2 tys. zł w styczniu 2008 i 2013 roku. Kwota końcowa jest obliczona na wrzesień 2018. Wynika z tego, że gotówka, która 10 lat temu była ekwiwalentem dóbr i usług o łącznej wartości 2.000,00 zł dzisiaj jest warta 1.640,48 zł. Inflacja zjada nasze oszczędności, dosłownie.

Lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z lokaty terminowej, ale wówczas nie mamy możliwości dysponowania tymi środkami aż do zakończenia lokaty, a za wcześniejsze jej zerwanie musielibyśmy zapłacić karę umowną. 

Te same 2.000,00 zł wpłacone na konto oszczędnościowe, z oprocentowaniem 3% w skali roku, kapitalizacją miesięczną, po 10 latach miałyby wartość 2.549,00 zł. To już coś.

Teraz czas na złoto. 10 lat temu kurs złota wynosił ok 2.000,00 zł za uncję. Pod koniec 2013 roku ok 3.600,00 zł za uncję. Dzisiaj wartość 1 uncji złota na giełdzie to 4.500,00 zł. Oczywiście, złoto jest towarem notowanym, który na przestrzeni czasu tanieje i drożeje naprzemiennie. W szczytowym momencie pod koniec 2011 roku złoto kosztowało niemalże 6.000,00 zł za uncję, co może świadczyć o sporym potencjale dalszych przyrostów. 

Podsumowując:

  Kwota początkowa Kwota końcowa % zysku
Gotówka 2.000,00 1.640,48 -18%
Bank 2.000,00 2.549,00 27,5%
Złoto 2.000,00 4.500,00 225%

Źródło: Opracowanie własne.

Mam nadzieję, że powyższe obliczenia nie zburzyły niczyjego światopoglądu, a jedynie rzuciły nowe światło na temat finansów osobistych i planowania portfela oszczędności. 

Zachęcam do wzięcia pod uwagę niniejszego artykułu przed wybraniem się na kolejne śluby, rocznice, urodziny i komunie. 

Złoto daje wiele możliwości, również estetycznych. Mennica Lubuska w swojej ofercie ma ciekawe propozycje dopasowane do każdego budżetu. Dysponujemy ciekawie wykonanymi sztabkami oraz przepięknymi monetami złotymi, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy obdarowanego i doskonale spełnią swoją funkcję zabezpieczenia siły nabywczej pieniądza.

Więcej na temat złoto vs. pieniądz znajdziecie Państwo tutaj

Jeśli po lekturze artykułu macie Państwo jakiekolwiek uwagi lub chcielibyście rozwinąć któryś wątek, zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl